Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Jaka gramatura odzieży jest najlepsza? Czy gramatura materiału świadczy o jakości wyrobów tekstylnych?

Jaka gramatura odzieży jest najlepsza? Czy gramatura świadczy o jakości wyrobów tekstylnych?

Co to jest jest gramatura odzieży?

Zgodnie z definicją gramatura to ciężar (masa) jednego metra kwadratowego wyrobu wyrażona w gramach np.400 g/m² .

Przykład: Polar o gramaturze 280 g/m² i całkowitej powierzchni 1m² waży 280 gram.

Polary o wyższej gramaturze są cieplejsze

Generalnie można przyjąć taką zasadę,że im wyższa gramatura tym polar jest cieplejszy. Warto jednak pamiętać,że oprócz samej gramatury wpływ na izolację cieplną ma także rodzaj zastosowanej przędzy oraz technika wykonania materiałów.

Czy gramatura ma bezpośredni wpływ na znakowanie odzieży?

Zdecydowania tak. W przypadku znakowania koszulek t-shirt oraz koszulek polo istotnym aspektem jest odpowiednia gramatura. Zbyt cienkie koszulki o niskiej gramaturze ( poniżej 120 g/m²) mogą uszkodzić się podczas znakowania haftem komputerowym lub nadruk może zostać nie właściwie przetransferowany. Najbardziej odpowiednie będą koszulki o gramaturze większej niż 150 g/m².

"Odzież o wyższej gramaturze jest lepszej jakości"

To powszechnie powielany mit, który wprowadza w błąd potencjalnych klientów. Faktycznie gramaturą jest jednym z czynników,który wpływa na jakość wyrobów tekstylnych, ale nie ma ona kluczowego znaczenia. Oprócz gramatury na jakość mają wpływ :

Materiał: do produkcji wyrobów tekstylnych zazwyczaj stosowana jest bawełna, poliester, poliamid i elastan oraz mieszanki tych surowców. Każdy z wymienionych materiałów charakteryzuje się innymi właściwościami.

Jakość surowców do produkcji materiału : Nie jest tajemnicą, że im droższy surowiec tym lepszy materiał . Sama bawełna dzieli się na kilka gatunków, które różnią się jakością.

Sposób obróbki materiałów: W przypadku bawełny, istotnym aspektem jest przygotowanie materiałów przed docelowym szyciem odzieży. Bawełnę można poddać procesowi dekatyzacji ,który zapobiega kurczenia się materiałów . Proces ten jest kosztowny i wpływa na cenę odzieży

Sposób barwienia materiału: tanie barwniki oraz chałupniczy sposób barwienia wyrobów tekstylnych zmniejsza ich żywotność . materiał należy farbować we właściwej temperaturze z domieszką odpowiednich soli.

Jaka gramatura odzieży jest najlepsza? Czy gramatura świadczy o jakości wyrobów tekstylnych?

Zgodnie z definicją gramatura materiału odnosi się do jego wagi w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy. Oznacza to, że na przykład 1 metr kwadratowy tkaniny lub dzianiny o gramaturze 400 g/m2 ma ciężar równy dokładnie 400 gramów.

Wyroby o wysokiej gramaturze są cieplejsze aniżeli te, które mają niską gramaturę. Zazwyczaj odznaczają się również większą odpornością na uszkodzenia. Wybierając więc rodzaj materiału, warto zwrócić uwagę na ten parametr określony przez producenta na metce i dostosować produkt do swoich potrzeb.

Gramatura materiału a jakość odzieży

W zależności od tego, czy wybierasz T-shirty, koszulkę polo, ciepłą bluzę lub polar, możesz kupić wyroby, których wysoka gramatura zagwarantuje lepszą trwałość oraz izolację termiczną. Oczywiście na wytrzymałość i komfort użytkowania odzieży ma także wpływ rodzaj użytego do produkcji surowca oraz sposób jego obróbki czy technika wykonania splotów włókien. To dlatego, kupując odzież w wersji damskiej lub męskiej, możesz również znaleźć doskonałej jakości cienkie ubrania charakteryzujące się niską gramaturą.

Dopasuj odpowiednią gramaturę materiału do rodzaju ubrania

Producenci odzieży proponują ubrania z różnych rodzajów materiału. Do szycia odzieży takiej jak popularne T-shirty stosuje się gramaturę materiału wynoszącą od 130 g/m2 aż do 200 g/m2. W szerokiej ofercie znajdziesz więc koszulki o niskiej gramaturze, które sprawdzą się w upalne dni i zagwarantują przewiewność w przypadku odzieży wykorzystywanej w pracach fizycznych na zewnątrz. Możesz również wybrać koszulki o wysokiej gramaturze zapewniające znacznie lepszą izolację cieplną.

Wysoka gramatura, znakowanie i rodzaj materiału

Wartość gramatury powyżej 200 g/m2 pojawia się najczęściej w przypadku grubszych T-shirtów, bluz, bezrękawników czy polarów. Te ostatnie okrycia wierzchnie mają również i wyższe parametry, ponieważ w ich przypadku ogromne znaczenie ma izolacja cieplna, jaką gwarantują użytkownikom. Wybierając więc tkaniny i dzianiny bawełniane czy materiały wykonane z dodatkiem poliestru i elastanu, należy dopasować odpowiednią gramaturę do samego rodzaju ubrania.

Cienkie koszulki o niskiej gramaturze wprawdzie sprawdzą się latem, ale nie są najlepszym materiałem do znakowania i wykonywania na nich nadruków. Wymagają użycia zarówno specjalnie dobranych technik, jak i odpowiednich narzędzi. W standardowo stosowanych metodach mogą zostać uszkodzone. Z kolei im wyższa gramatura materiału, tym lepsza jest izolacja termiczna odzieży i jej trwałość, a także szerszy zakres możliwości znakowania ubrań.

Materiał charakteryzujący się wysoką gramaturą wiąże się najczęściej z wyższą ceną wykonanych z niego wyrobów, jednak w przypadku odzieży, która ma służyć przez wiele sezonów, warto zainwestować w dobrej jakości produkty. Dodatkowym atutem jest również możliwość wykorzystania różnych metod znakowania, zarówno komputerowych, jak i za pomocą maszyn hafciarskich, gwarantujących trwały i skuteczny sposób reklamy na odzieży.

 

Inne wpisy

Wpisy blogowe

Czym jest odzież robocza?

W wielu przedsiębiorstwach noszenie odzieży roboczej jest obligatoryjne, gdyż bez niej wykonywanie poszczególnych prac byłoby zarówno niebezpieczne, jak i niekomfortowe dla pracownika. Na rynku znajdziemy setki różnych wariantów odzieży dedykowanej do pracy fizycznej. 

Dlaczego warto znakować odzież?

Odpowiednio oznakowana odzież sprawdza się w każdej firmie. Pracownicy zarówno sklepów, hurtowni, jak i firm zajmujących się różnego rodzaju usługami będą o wiele lepiej się prezentować ubrani w firmową odzież. Dlaczego? Co sprawia, że klienci przykładają tak dużą wagę do ubioru pracowników?

Jakie są rodzaje odzieży roboczej?

Odzież robocza to niezbędny element garderoby pracownika, który ma za zadanie chronić go przed różnego rodzaju zagrożeniami, jakie niosą ze sobą wykonywane obowiązki zawodowe. To, kiedy odzież robocza jest obowiązkowa, ściśle określają przepisy BHP.

Zastosowanie odzieży ostrzegawczej

Każde ubranie, oprócz tego, że powinno mieć odpowiedni wygląd, ma spełniać także inne zadania. One często również mają wpływ na to, jak odzież się prezentuje. Ważną rolę wygląd odgrywa w przypadku odzieży ostrzegawczej. 

Infolinia:

Telefon: 505 868 352

Email: kontakt@strefa-logo.pl

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium