Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Jakie są rodzaje odzieży roboczej?

Jakie są rodzaje odzieży roboczej?

Odzież robocza to niezbędny element garderoby pracownika, który ma za zadanie chronić go przed różnego rodzaju zagrożeniami, jakie niosą ze sobą wykonywane obowiązki zawodowe. To, kiedy odzież robocza jest obowiązkowa, ściśle określają przepisy BHP. Zazwyczaj odzież robocza jest niezbędna w przypadku pracy przy obsłudze urządzeń i maszyn. W jej skład wchodzą także takie akcesoria jak czapki, rękawiczki, kask czy okulary. Jak wybrać odzież roboczą? Jakie są jej rodzaje?

Rodzaje odzieży roboczej

Odzież robocza może się od siebie różnić w zależności od przeznaczenia. Ważne jest dostosowanie specyfiki wybieranych elementów ubioru do pracy wykonywanej na danym stanowisku. Na rynku znajdziemy między innymi odzież roboczą dedykowaną branży gastronomicznej, hotelarskiej, lekarskiej, ogrodniczej, budowlanej i nie tylko. W zależności od potrzeb można z niej skompletować cały strój składający się ze spodni, bluzy czy kombinezonu, odzieży wierzchniej, obuwia, a także akcesoriów roboczych zapewniających odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków zawodowych takich jak czapki, kaski, rękawiczki czy okulary. Do odzieży roboczej można zaliczyć również odzież jednorazową oraz bieliznę roboczą. 

Odzież robocza najczęściej wykonywana jest z bawełny, jako że jest to materiał wygodny w użytkowaniu, dość trwały, a jednocześnie dobrze odprowadzający wilgoć. W sprzedaży dostępne są także ubrania robocze uszyte z mieszanek tworzyw sztucznych i bawełny charakteryzujących się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, chroniących przed drobnymi zanieczyszczeniami i ułatwiających pranie. Dość często do wyrobu odzieży roboczej stosuje się także ortalion, polar, torlen, polipropylen, płótno, stylon czy flanelę.

Zastosowanie odzieży roboczej

Odzież robocza jest stosowana w zastępstwie odzieży prywatnej, która mogłaby ulec zniszczeniu lub trwałemu zabrudzeniu. Bardzo często jest obowiązkowa również w miejscach, gdzie wymagana jest duża higiena podczas pracy. 

Stosuje się ją zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz (w tym wypadku niezwykle ważne jest dostosowanie ubrań do panujących warunków atmosferycznych). Na rynku dostępne są ubrania robocze ocieplane i nieocieplane. 

Odzież robocza znajduje zastosowanie między innymi w branży gastronomicznej, ale także w fabrykach, halach magazynowych, warsztatach mechaniki samochodowej, na budowach, w szpitalach – jednym słowem wszędzie tam, gdzie zastosowanie zwykłego ubrania jest niewystarczające. Warto wspomnieć też o tym, że ubrania robocze mogą spełniać rolę marketingową – ozdobione logo firmy posłużą do promocji danego przedsiębiorstwa. 

O czym pamiętać podczas zakupu odzieży roboczej?

Aby odzież robocza służyła przez długi czas, należy postawić na jej najwyższą jakość. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie produktów pochodzących od renomowanych producentów. Oprócz na materiał podczas zakupu odzieży roboczej warto zwrócić uwagę także na rodzaj splotu i gramaturę. Ubrania będą wytrzymałe tylko wtedy, jeśli podczas ich produkcji zostanie zastosowana wysoka technologia. 

Nie bez znaczenia jest także odpowiedni rozmiar odzieży, musi być ona dopasowana do pracownika, aby mogła dobrze spełniać swoją funkcję, a przy tym zapewniać komfort i swobodę ruchów. Pamiętajmy też, aby nie mylić pojęć “odzież robocza” i “odzież ochronna”. Odzież robocza ma za zadanie zabezpieczać lub zastępować ubranie pracownika, natomiast odzież ochronna zazwyczaj okrywa jego ubrania osobiste przed zagrożeniami występującymi w miejscu pracy. 

Obecnie wybór odzieży roboczej i ochronnej jest duży, dlatego bez problemu można znaleźć takie ubrania, które będą w stanie spełnić oczekiwania i potrzeby pracowników na poszczególnych stanowiskach. 

Inne wpisy

Wpisy blogowe

Czym jest odzież robocza?

W wielu przedsiębiorstwach noszenie odzieży roboczej jest obligatoryjne, gdyż bez niej wykonywanie poszczególnych prac byłoby zarówno niebezpieczne, jak i niekomfortowe dla pracownika. Na rynku znajdziemy setki różnych wariantów odzieży dedykowanej do pracy fizycznej. 

Dlaczego warto znakować odzież?

Odpowiednio oznakowana odzież sprawdza się w każdej firmie. Pracownicy zarówno sklepów, hurtowni, jak i firm zajmujących się różnego rodzaju usługami będą o wiele lepiej się prezentować ubrani w firmową odzież. Dlaczego? Co sprawia, że klienci przykładają tak dużą wagę do ubioru pracowników?

Jakie są rodzaje odzieży roboczej?

Odzież robocza to niezbędny element garderoby pracownika, który ma za zadanie chronić go przed różnego rodzaju zagrożeniami, jakie niosą ze sobą wykonywane obowiązki zawodowe. To, kiedy odzież robocza jest obowiązkowa, ściśle określają przepisy BHP.

Zastosowanie odzieży ostrzegawczej

Każde ubranie, oprócz tego, że powinno mieć odpowiedni wygląd, ma spełniać także inne zadania. One często również mają wpływ na to, jak odzież się prezentuje. Ważną rolę wygląd odgrywa w przypadku odzieży ostrzegawczej. 

Infolinia:

Telefon: 505 868 352

Email: kontakt@strefa-logo.pl

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium