Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Czym jest odzież robocza?

Czym jest odzież robocza?

W wielu przedsiębiorstwach noszenie odzieży roboczej jest obligatoryjne, gdyż bez niej wykonywanie poszczególnych prac byłoby zarówno niebezpieczne, jak i niekomfortowe dla pracownika. Na rynku znajdziemy setki różnych wariantów odzieży dedykowanej do pracy fizycznej. Różnią się kolorystyką, rodzajem zastosowanego materiału, poziomem odporności na poszczególne zagrożenia, a także fasonem i ewentualnie kolejnymi dodatkami zwiększającymi ich użytkowość. Warto poznać pojęcie odzieży roboczej z bliska i wprowadzić ją do swojego przedsiębiorstwa.

Gdzie się używa odzieży roboczej?

Przepisy BHP jasno określają konkretne branże, w których używanie odzieży roboczej przez pracowników jest obowiązkowe i z reguły koszt jej zakupu lub wydania czy też dostosowania do danej osoby obciąża wyłącznie pracodawcę. W pewnych sytuacjach pracownik sam może zadbać o swój ubiór, ale wyłącznie po ustaleniu zakresu obowiązków wraz z pracodawcą oraz ewentualnych niebezpieczeństw związanych z danym stanowiskiem. Co ciekawe jednak, koszt zakupu odzieży i tak pozostanie po stronie pracodawcy. Nie można zapomnieć o tym, że odzież robocza jest powierzona, dlatego przez cały czas pozostaje jego własnością. Warto także podkreślić to, że odzież robocza nie służy do ochrony osób, lecz do spełnienia warunków reżimu sanitarnego czy usunięcia ryzyka zabrudzenia prywatnych ubrań pracowników.

W prawie funkcjonuje zapis definiujący sytuacje, w których użycie odzieży roboczej jest obowiązkowe. Jest to np. możliwość zniszczenia lub znacznego zabrudzenia osobistych ubrań pracownika, a także wymagania technologiczne oraz sanitarne i bezpieczeństwa, higieny pracy. Co więcej, odzież robocza jest niezbędna także podczas bezpośredniej obsługi urządzeń technicznych oraz maszyn, czy też czynności, które mogą w efekcie skazić odzież lub zabrudzić intensywnie działającymi środkami chemicznymi i materiałami biologicznymi.

Elementy odzieży roboczej

W kategorii odzieży roboczej warto wymienić najbardziej podstawowe elementy, które są spotykane i używane zdecydowanie najczęściej. Należą do nich np. spodnie, które mają na celu ochronę nóg przed większością standardowych niebezpieczeństw, zapewniając jednocześnie wysoki poziom komfortu. Równie często w zakładach pracy spotyka się również bluzy, czyli górną część odzieży, a także kurtki, używane z kolei głównie w trudnych warunkach pracy, np. w chłodzie lub na zewnątrz.

Równie istotne są akcesoria, wśród których warto wyróżnić między innymi buty. Obuwie jest niezwykle istotne z punktu widzenia pracownika, lecz jednocześnie elementem, który zdecydowanie najciężej wybrać przez pracodawcę. Duży zakres rozmiarów oraz wiele tęgości stóp poszczególnych osób sprawia, że każdy pracodawca powinien dysponować jak największą liczbą modeli do wyboru przez każdego pracownika z osobna. Niezbędne mogą się okazać także czapki do ochrony głowy przed chłodem.

Różnice pomiędzy odzieżą roboczą, a ochronną

Bardzo wiele osób myli pojęcie odzieży roboczej z odzieżą ochronną, które mają zupełnie różne zastosowania. Odzież robocza jest dedykowana wyłącznie do zapewnienia ochrony przed zabrudzeniem czy zniszczeniem prywatnych ubrań pracownika, podczas gdy odzież ochronna jest dedykowana do ochrony osób przed działaniem najgroźniejszych czynników, które mogą wpłynąć na ich bezpieczeństwo. Odzież ochronna musi chronić np. przed działaniem kwasów oraz czynników biologicznych o intensywnym działaniu, a także przed ogniem czy innymi zagrożeniami. Warto wśród nich wymienić elektryczność, wyładowaniami elektrostatycznymi, a także promieniowaniem czy zakażeniem drobnoustrojami. Z reguły odzież robocza jest wykonana z ogólnodostępnych materiałów ogólnego zastosowania, odzież ochronną z kolei wykonuje się z wyselekcjonowanych tkanin odpornych na działanie poszczególnych czynników zagrażających zdrowiu i życiu. Odzież ochronna musi być atestowana.

Komfort również nie jest bez znaczenia

Odzież robocza powinna zapewniać pracownikowi jak największy komfort podczas wykonywania swoich pracowniczych obowiązków. Dlatego bardzo istotny jest między innymi zakres ruchu rąk. Odpowiednio zaprojektowane bluzy, koszule, kamizelki czy kurtki zapewniają pełną swobodę w całym zakresie ruchu rąk, podobnie jak spodnie, w których można się schylić i wykonać prace w pozycji klęczącej. Istotna jest także łatwość zakładania bluzy oraz duża liczba kieszeni, która pozwala na łatwy dostęp do podstawowych akcesoriów i narzędzi używanych w danej pracy.

Komfort jest ściśle związany z tkaniną użytą do produkcji poszczególnych elementów odzieży roboczej, dlatego powinna być odpowiednio dostosowana do rodzaju i środowiska wykonywanych prac. Ciężka tkanina o bardzo dużej gramaturze sprawdzi się najlepiej podczas pracy np. na zewnątrz lub w chłodnych pomieszczeniach, a także w przypadku, gdy działa na nią duże tarcie. Z kolei lekkie tkaniny zapewniają nieco mniejszą funkcję ochronną, lecz sprawdzą się najlepiej w przypadku ciepłych pomieszczeń lub podczas pracy na zewnątrz w letnim sezonie.

Inne wpisy

Wpisy blogowe

Czym jest odzież robocza?

W wielu przedsiębiorstwach noszenie odzieży roboczej jest obligatoryjne, gdyż bez niej wykonywanie poszczególnych prac byłoby zarówno niebezpieczne, jak i niekomfortowe dla pracownika. Na rynku znajdziemy setki różnych wariantów odzieży dedykowanej do pracy fizycznej. 

Dlaczego warto znakować odzież?

Odpowiednio oznakowana odzież sprawdza się w każdej firmie. Pracownicy zarówno sklepów, hurtowni, jak i firm zajmujących się różnego rodzaju usługami będą o wiele lepiej się prezentować ubrani w firmową odzież. Dlaczego? Co sprawia, że klienci przykładają tak dużą wagę do ubioru pracowników?

Jakie są rodzaje odzieży roboczej?

Odzież robocza to niezbędny element garderoby pracownika, który ma za zadanie chronić go przed różnego rodzaju zagrożeniami, jakie niosą ze sobą wykonywane obowiązki zawodowe. To, kiedy odzież robocza jest obowiązkowa, ściśle określają przepisy BHP.

Zastosowanie odzieży ostrzegawczej

Każde ubranie, oprócz tego, że powinno mieć odpowiedni wygląd, ma spełniać także inne zadania. One często również mają wpływ na to, jak odzież się prezentuje. Ważną rolę wygląd odgrywa w przypadku odzieży ostrzegawczej. 

Infolinia:

Telefon: 505 868 352

Email: kontakt@strefa-logo.pl

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium