Jakie maszyny wykorzystuje się do tworzenia nadruków?
Koszulki z ciekawymi nadrukami cieszą się na rynku odzieżowym dużą popularnością. Dzięki uniwersalności sprawdzą się w każdym zestawieniu i będą doskonałym elementem codziennych stylizacji. Planując założenie swojej firmy, która mogłaby zajmować się tworzeniem nadruków na koszulkach, warto wiedzieć, jakie maszyny idealnie się sprawdzą. Przedstawiamy kilka technik, które są powszechnie używane i stanowią podstawę produkcji tego rodzaju.
Rodzaje nadruków na koszulki różnią się ze względu na wiele metod pozwalających na ich wykonanie. Ponadto ten rodzaju wyróżnienia odzieży cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem, zarówno wśród klientów prywatnych, jak i firmowych. Nadrukowywanie koszulek czy innych elementów garderoby pozwala na stworzenie ciekawych stylizacji, a także spersonalizowanie outfitów roboczych, co w efekcie wiąże się z doskonałym zgraniem całego personelu. Jednak przed założeniem własnej firmy specjalizującej się w tworzeniu tego rodzaju wyróżnień na ubraniach warto poznać najważniejsze techniki oraz rodzaje maszyn do nadruku koszulek. Poznaj szczegóły już dziś i zdecyduj, która metoda sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.
Nadruk na koszulkach – jaką maszynę wybrać?
Wielu klientów ma problem z doborem odpowiedniej technologii wydruku do swoich potrzeb, co jednak ma wpływ na ostateczny efekt. To od wyboru właściwego sposobu druku, medium, a także rodzaju barwnika zależy, czy Twój projekt będzie wyprodukowany dokładnie tak, jak zaplanowałeś. Podstawowym podziałem technologii druku na materiałach jest rozróżnienie druku analogowego i cyfrowego.
Tworzenie nadruku na koszulkach i innych elementach odzieży to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz sprzętu. Warto zwrócić uwagę na wszystkie z wytycznych, aby efekty pracy były w pełni zadowalające. Wiele zależy przede wszystkim od sposobu druku, medium i rodzaju barwnika. Dla przykładu maszyna do nadruku koszulek wykorzystywana w metodzie analogowej, czyli w sitodruku, składa się ze stalowej ramy i nylonowej siatki, w której przetłacza się farba, jednocześnie wykonując odbitkę. W tej technice drukuje się jednym kolorem za jednym razem, dlatego każdy odcień to inna warstwa, zatem jest to znakomity wybór w przypadku nadrukowywania koszulek w jednolitych i niezbyt kolorowych wzorach.
Kolejną metodą jest wykonanie grafik metodą druku cyfrowego. Maszyna do nadruku koszulek tą techniką działa na takiej samej zasadzie, co model atramentowy obecny w wielu domach i firmach. Przy jej użyciu można wykonać dowolną grafikę, bez względu na stopień skomplikowania, kształt czy ilość kolorów. Druk powstaje w wyniku zadrukowywania mikroskopijnych kropelek farby, czyli w tym przypadku barwnika, na materiale. Metoda ta znakomicie sprawdzi się w przypadku nadruków wymagających zachowania szczegółów.
Wartą uwagi jest również metoda DTG, która polega na nanoszeniu bezpośrednio na bazę, którą w tym przypadku jest odzież, wybranych wzorów i kolorów. Przy tej technice nie ma konieczności przygotowywania matryc i sit, co ma bezpośredni wpływ na niski koszt i pozwala spersonalizować ubrania czy akcesoria również przy małych nakładach.
Ostatnią z popularnych technik nadrukowywania koszulek jest metoda druku pigmentowego, która sprawdza się przy każdym rodzaju włókien. W jej przypadku wykorzystuje się specyficzne barwniki, do których należą japońskie atramenty pigmentowe. Po zakończeniu procesu drukowania uzyskany wzór utrwala się za pomocą temperatury, bez użycia środków chemicznych.
Sitodruk, czyli druk analogowy
Sitodruk to analogowa metoda nadruku na materiale. Maszyna do nadruków na koszulkach to forma zbudowana ze stalowej ramy i nylonowej siatki, w której przetłacza się farba, wykonując odbitkę. Czynność ta wykonywana może być ręcznie (farbę przeciska się wtedy ręcznie przez formę drukową) lub maszynowo (farbę przez formę automatycznie przeciska maszyna). Przygotowanie formy przypomina nieco przygotowanie określonego szablonu. Zakrywane są wszystkie części siatki, aby otrzymać dany kształt na materiale. Za pomocą sitodruku drukuje się jednym kolorem za jednym razem – każdy kolor to osobna warstwa. Dlatego też nadruki na koszulkach wykonane tą maszyną sprawdzą się, jeśli będą jednolite i niezbyt kolorowe.
Nadruk na koszulkach – maszyna do druku cyfrowego
Druk cyfrowy na materiale działa jak domowa drukarka atramentowa. Dzięki doskonale opracowanym maszynom do nadruku na koszulkach na materiale można wykonać dowolną grafikę, niezależnie od kształtu, poziomu skomplikowania czy koloru. Druk powstaje w wyniku zadrukowywania mikroskopijnych kropelek farby (barwnika) na materiale. Z kombinacji czterech kolorów podstawowych z palety CMYK (cyan, magenta, yellow, black) i ewentualnie dodatkowych tzw. kolorów spotowych (np. pomarańczowy, niebieski) drukarnia jest w stanie odtworzyć w zasadzie dowolny kolor z normalnej palety kolorystycznej. Ta technologia sprawdzi się doskonale w przypadku nadruku zdjęć, szczegółowych wzorów, przejść tonalnych czy skomplikowanych graficznie projektów, które miałyby pojawić się na Twoich koszulkach.
Nadruki na koszulkach – maszyna i metoda DTG
To technika druku polegająca na nanoszeniu wzorów i kolorów bezpośrednio na bazę, którą w tym przypadku jest koszulka. Tego typu maszyna wykonująca nadruki na koszulkach doskonale sprawdzi się, jeśli chcemy oznakować T-shirty, koszulki, bluzy i torby. Przy wydruku materiału metodą DTG nie ma konieczności przygotowywania matryc i sit, co bezpośrednio wpływa na niski koszt. Metoda tego rodzaju daje możliwość doskonałej personalizacji nawet przy małych nakładach produktów. Dodatkowo istnieje również ograniczony obszar wydruku.
Maszyny i nadruki na koszulkach z metodą druku pigmentowego
Metoda ta nadaje się do drukowania na każdym rodzaju włókien, w praktyce jednak najczęściej używana jest do druku na bawełnie. Dlatego też świetnie sprawdzi się w przypadku wykonywania nadruków na bawełnianych T-shirtach. Technologia rozwija się prężnie i szybko, na bieżąco odpowiadając na potrzeby odbiorców. Dodatkowo, aby wykorzystać możliwości technologii, do maszyn do nadruków na koszulkach używa się specyficznych barwników, takich jak japońskie atramenty pigmentowe. Po zakończeniu procesu cyfrowego druku pigmentowego wydrukowany wzór utrwala się za pomocą temperatury, bez użycia środków chemicznych.